XX Dzień Bezpiecznego Internetu

dodano: 2024-01-30

6 lutego 2024 roku po raz 20. w Europie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu. Zachęcamy do zapoznania się ze zgromadzonymi materiałami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to wydarzenie, które powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo było świętowane jedynie przez państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Ze względu na wypadające w tym czasie ferie w województwie Śląskim Uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 treści związane z DBI będą poruszać po feriach na lekcjach informatyki, choć jest to tematyka, którą często poruszamy na zajęciach.
Bezpieczeństwo w sieci oraz bezpieczne korzystanie z narzędzi, sprzętów z dostępem do internetu to temat wciąż aktualny, którym zajmujemy się od dłuższego czasu. Na stronie wydarzenia można znaleźć materiały edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poniżej zamieszczamy wybrane materiały.

DLA UCZNIÓW
🔹 Szkoła Sieci Społecznościowych – wraz ze Stworkami poznajemy cyfrowy świat poznając jego pożyteczność ale również czekające zagrożenia.
🔹 "Owce w sieci" – seria krótkich animowanych filmików, których celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii.
🔹 Słuchowiska: "Sieciaki – misja bezpieczny internet", "Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu", "Sieciaki. Jest nas więcej"
🔹 Necio.pl – serwis o bezpieczeństwie w sieci dla dzieci od 3-6 lat

DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW
🔹 "Nastolatki i gry cyfrowe. Poradnik dla rodziców" – poradnik opracowany przez Martę Witkowską