Warsztaty pisania gęsim piórem

dodano: 2024-01-15

W dniu 9 stycznia 2024r. uczniowie klasy II b z opiekunami Anną Bożek i Pauliną Wróblewską udali się do Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej na warsztaty pisania gęsim piórem.

Zajęcia poprzedziło zwiedzanie Zamku oraz krótka prezentacja na temat warsztatu skryby: materiały i narzędzia służące do pisania. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest atrament, kałamarz, oraz na czym polegało używanie lakowej pieczęci.

Zajęcia praktyczne składały się z trzech części: wykonanie odpowiednich ćwiczeń wprowadzających do kreślenia liter, tworzenie liter oraz pisanie swojego imienia na dyplomie. Okazało się, że pisanie atramentem i gęsim piórem nie jest takie proste. Odpowiednie przycięcie pióra i opanowanie drżenia ręki to podstawa sukcesu.

Dzieciom udało się napisać własne imię ozdobną czcionką. Wspólna zabawa pozwoliła poznać trochę historii, ale także uświadomiła, że pismo może być prawdziwą sztuką.

foto:  Warsztaty pisania gęsim piórem