Szkoła Podstawowa nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja
w Bielsku-Białej

Aktualności

Tydzień profilaktyki z wszawicą

dodano: 2023-09-18

W ramach działań na rzecz zdrowia w naszej szkole mieliśmy tydzień profilaktyki z wszawicą. Ta choroba pasożytnicza wywołana przez wesz ludzką (Pediculus humanus) bywa nieprzyjemna i może doprowadzić do stanu zapalnego skóry.

Wychowawcy wszystkich klas oraz nauczyciele na wybranych lekcjach prowadzili prelekcje na temat zarażenia, objawów i przeciwdziałania wszawicy.

Zwalczanie nieprzyjemnych, pasożytniczych owadów wymaga wiedzy i wysiłku. Dawniej sprawdzaniem skóry głowy zajmowała się higienistka lub personel medyczny. Nasza szkoła wdrożyła działania profilaktyczne, aby zminimalizować zakażenia wszawicą. Dużą rolę odgrywają w tym procesie ochrony skóry głowy dziecka również rodzice i opiekunowie. Należy wyrobić od najmłodszych lat prawidłowe nawyki korzystania z rzeczy osobistych takich jak: grzebień, szczotka do włosów, spinki, gumki, nakrycia głowy. Edukacja oraz stała kontrola czystości włosów, skóry głowy może wyeliminować tę nieprzyjemną chorobę. Pamiętajmy, że wszawica to choroba, której nie można ignorować. Pasożyty mogą się znaleźć na ubraniach, pościeli.

Na zakończenie tygodnia poświęconego profilaktyce przeciwdziałania wszawicy zorganizowany został "dzień upiętych włosów".

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w działania profilaktyczne . Uczniom za ciekawe fryzury, spięte włosy, a rodzicom za pielęgnację i wdrożenie pomysłowych uczesań.

Nauczyciel przyrody mgr Sylwia Jabłońska

foto:  Tydzień profilaktyki z wszawicą