Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

dodano: 2022-05-06

W dniu 29 kwietnia w naszej szkole został przygotowany uroczysty apel z okazji nadchodzącego święta przygotowany przez Uczniów z klas 7. Na początku wszyscy zostali powitani przez Panią Dyrektor i wspólnie zaśpiewaliśmy hymn. Następnie wysłuchaliśmy prezentacji, która została wygłoszona przez uczennice klasy 7a Nikolę i Julię.

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja opowiedziały, jak doszło do uchwalenia konstytucji oraz przedstawić krótko osoby, które były autorami i zwolennikami tej konstytucji.

Konstytucja 3 Maja jest drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą zasadniczą wprowadzającą zasadę trójpodziału władzy. W skład Ustawy Rządowej wchodzi uroczysta preambuła i 11 artykułów, w których uregulowano podstawowe zasady ustrojowe ówczesnej Rzeczypospolitej, kształt przyszłego rządu, problemy gospodarcze i społeczne oraz miejsce Kościoła w państwie. Oryginał Ustawy znajduje się w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.

Na koniec został zorganizowany mini konkurs o konstytucji. Kilku ochotników zmierzyło się z pytaniami konkursowymi. Najlepszymi znawcami konstytucji zostali Wojciech z klasy 7a, Piotr z klasy 7b i Wojciech z klasy 8b.

Serdecznie gratulujemy!

foto:  Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja