Od Kopernika do bocianów

dodano: 2023-02-25

21 lutego gościliśmy studenta II roku informatyki na Akademii Techniczno-Humanistycznej Mikołaja Zuziaka. Było to już kolejne spotkanie z cyku: Spotkania z ciekawym człowiekiem".

W trwającym roku kopernikańskim pan Mikołaj przedstawił prezentację pt: Od Kopernika do bocianów. Historia odkrywania kosmosu z polskim akcentem.

Dowiedzieliśmy się, że tajemnicze bociany to nie tylko tak dobrze znane nam ptaki, ale polskie satelity - STORK (po polsku bocian). Obok znanego Mikołaja Kopernika i Mirosława Hermaszewskiego pojawił się mniej znany Mieczysław Bekker - twórca "łazików księżycowych". Mamy też swojego astronautę - Sławosza Uznańskiego - w rezerwach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Być może będzie kolejnym Polakiem, który odbędzie lot w kosmos.Najbardziej przyciągającym uwagę elementem były klockowe "kosmiczne" modele, min: słynny Saturn V, stacje kosmiczne Skylab i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna oraz wspomniany już STORK.

foto:  Od Kopernika do bocianów