Lekcja przyrody w terenie

dodano: 2022-05-11

W dniu 29.04.2022 r. odbyły się zajęcia terenowe obejmujące ciekawe siedliska przyrodnicze na obszarze Cygańskiego Lasu. Teren ten ma złożoną strukturę funkcjonalno-przestrzenną, łączy elementy rekreacyjne i przyrodnicze. Celem było poznanie warstwowej budowy lasu. Uczniom klasy czwartej towarzyszył nauczyciel przyrody oraz wychowawca.

Poznawaliśmy roślinność oraz warunki panujące w poszczególnej warstwach ekosystemu leśnego na wysokości około 370 do 450 m n.p.m. Rozpoznawaliśmy kwitnące rośliny runa leśnego, wykorzystaliśmy klucze z książki Teofila Gołębiowskiego: „Rośliny gór i pogórzy” oraz uczniowie używali dostępnej aplikacji LeafSnap. Udało nam się zaobserwować: ziarnopłony wiosenne, zawilce gajowe, fiołki, śledziennicę skrętolistną, szczawiki zajęcze, barwinki pospolite. Wyjątkowo prezentowały się jasno zielone liście kopytnika pospolitego. Bogactwo drzew zarówno liściastych jak i iglastych, śpiewy ptaków, biegnąca wiewiórka ubogaciły naszą wyprawę. Młodzi badacze widzieli mchy, porosty i grzyby.
O mieszkańcach lasu dowiedzieliśmy się z tablic informacyjnych na ścieżce edukacyjnej. Niektórzy przy pomocy lupy obserwowali bezkręgowce: owady leśne, pluskwiaki, muchówki, chrząszcze. Życie w koronie drzew przyrodnicy podglądali za pomocą lornetki. Łęg jesionowy oraz bór mieszany i sosnowo-jodłowy przez zainteresowanych był fotografowany. Biało szara kora brzozy, grab, olsza czarna, leszczyna pospolita to gatunki nam towarzyszące. Niektóre drzewa oplecione były bluszczem pospolitym. Drogę wyznaczał nam kompas.
Postój mieliśmy przy skoczni, na miejscu biwakowym. Po zjedzeniu posiłku czas pracy podsumowującej zajęcia. Każdy wypełniał kartę pracy, która była jednocześnie sprawdzianem umiejętności praktycznych i zdobytej wiedzy. Zespół przyrodniczo krajobrazowy Cygańskiego Lasu na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

mgr Sylwia Jabłońska, nauczyciel przyrody

foto:  Lekcja przyrody w terenie