dodano: 2023-02-03

7 lutego 2023 roku po raz 19. w Europie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci i nie tylko.

Dzień Bezpiecznego Internetu to wydarzenie, które powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo było świętowane jedynie przez państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 w tygodniu, w którym przypada DBI na lekcjach informatyki będą poruszać tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, choć jest to tematyka, którą często poruszamy na zajęciach.

Bezpieczeństwo w sieci oraz bezpieczne korzystanie z narzędzi, sprzętów z dostępem do internetu to temat wciąż aktualny, którym zajmujemy się od dłuższego czasu.  Poniżej zamieszczamy odnośniki do materiałów z podziałem dla uczniów i rodziców.

DLA UCZNIÓW

🔹 "Razem w sieci z plikiem i folderem" – bezpieczeństwo w sieci oraz zasady pracy i nauki przed komputerem
🔹 "Sieciaki – misja bezpieczny internet" – słuchowisko
🔹 Necio.pl – serwis o bezpieczeństwie w sieci dla dzieci od 3-6 lat

DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW

🔹 "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online" – Podcasty Polskiego Centrum Safer Internet
🔹"Domowe zasady ekranowe" – zasady korzystania z telefonów, tabletów i komputerów z dostosowaniem do wieku i potrzeb domowników
🔹 Bezpieczeństwo w sieci - na co zwrócić uwagę necio.pl
🔹 "Co moje dziecko robi na YouTube"
🔹 "Uzależnienie od internetu. Jak uchronić przed nim dziecko?"

🔹 Webinary DBI: w miesiącach lutym i marcu w podane w harmonogramie dni będą odbywały się webinary, podczas których zostaną przedstawione tematy i narzędzia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Uwaga! Na każdy webinar obowiązuje rejestracja. Przykładowe tematy: "Wpływ internetowych wzorców urody na dzieci i młodzież" (10.02.), "Jak zatroszczyć się o swój dobrostan z wykorzystaniem uważności?" (13.02), "Włączanie dzieci i młodzieży w kształtowanie środowiska cyfrowego" (23.02), "Jak rozmawiać z uczniami o dezinformacji?" (1.03). Zapraszamy rodziców do skorzystania z tej formy wsparcia.

Dzień Bezpiecznego Internet 2023 plakat

Na podstawie www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html oraz przygotowanego tekstu z archiwalnej strony sp10.rejbb.pl z dnia 8 lutego 2021 r.
Na stronie zamieszczono odnośniki do stron z materiałami przybliżającymi szeroko pojętą tematykę bezpieczeństwa w sieci.

foto:  Dzień Bezpiecznego Internetu